Maj 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Inwestycja z europejskim problemem
Rozmiar tekstu: A A A
Słupskie Wodociągi realizują największą inwestycję gospodarki ściekowej w kraju.
Fot. APR-SAS
Wodociągi w Słupsku mogą mieć kłopot z realizacją największej inwestycji w swojej historii. To program połączenia systemów kanalizacyjnych Słupska, gminy Kobylnicy i gminy wiejskiej Słupsk. Całość inwestycji ma kosztować około 20 mln euroł z czego Unia Europejska ma finansować 70 procent inwestycji. Okazuje się, że jednym z powodów jest znaczny wzrost kosztów inwestycji. Dodatkowo słupskie wodociągi obawiają się, że Komisja Europejska może zakwestionować celowość części prac, bo projekt przewiduje uzbrojenie terenów wiejskich, które nie spełniają kryterium 120 mieszkańców na kilometr bieżący sieci kanalizacyjnej. Tymczasem samorządy uważają, że są to tereny na których będzie rozwijać budownictwo mieszkaniowe i warto tutaj zainwestować w rozwój sieci wodociągowej, co poprawi atrakcyjność tych terenów. To jednak jak usłyszeliśmy nieoficjalnie od pracowników spółki UE nie wystarcza.

- Bo przecież przy realizacji unijnych projektów liczy się to co jest, a nie to co będzie. Stan faktyczny jest wyznacznikiem udzielania dotacji - twierdzą zainteresowani.

Właśnie w takim przypadku Unia Europejska może zażądać zwrotu całości dotacji, czyli ponad 13 mln euro.

- Jedynym wyjściem z sytuacji jest korekta całości projektu - stwierdził na antenie Radia Gdańsk wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk.

Może to spowodować, że samorządy i słupskie wodociągi, które realizują inwestycję stracą tylko część dotacji.

Nieoficjalnie wiadomo, że ograniczenie inwestycji dotyczyć ma terenów w gminie Kobylnica i wiejskiej Słupsk, który podzielony jest na cztery części: I część: Bruskowo Małe i Wielkie, Wierzbięcin; II część: Krępa-Płaszewko, Kusowo-Głobino, Siemianice-Swochowo; III część: Rogawica-Grąsino, Jezierzyce, Redzikowo; IV część: Lubuczewo-Wrzeście-Wiklino, Głobino-Warblewo. Kontrakt na wykonawstwo obejmuje tylko trzy z nich. Czwarta część pozostaje w zawieszeniu, bo okazało się, że koszty jej realizacji byłyby zbyt wysokie. W ramach kontraktów w ciągu dwóch lat na terenie gminny wiejskiej Słupsk powstanie około 20 sieciowych pompowni ścieków. Wykonana zostanie także kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna o długości 55 km.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2008-02-25
wyświetleń:2309

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 42 Gości