Maj 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Starosta po pierwszych rozmowach o tarczy
Rozmiar tekstu: A A A
Sławomir Ziemianowicz należy do zespołu negocjacyjnego w sprawie tarczy antyrakietowej.
Fot. Marcin Kamiński
W przeciągu miesiąca prawdopodobnie zapadnie decyzja w sprawie umieszczenia w Redzikowie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W minioną sobotę starosta słupski Sławomir Ziemianowicz spotkał się z przedstawicielami rządu, którzy będą prowadzić negocjacje. Zdaniem starosty, który uczestniczył w rozmowach w MSZ decyzja strategiczna, czyli czy tarcza w ogóle powstanie musi zapaść na poziomie rządowym bez udziałów samorządów.

- Decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Perspektywa jest taka, że jeśli się nie stanie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy to w USA ruszy kampania wyborcza, co opóźni rozstrzygnięcie tej sprawy nawet o rok.

Ziemianowicz wszedł w skład zespołu negocjacyjnego, bo ma zadbać o to, aby postulaty kierowane przez lokalne samorządy pod adresem rządów USA i Polski znalazły odzwierciedlenie w negocjacjach na temat tarczy antyrakietowej. Na co może liczyć powiat słupski? Okazuje się, że najbardziej zależy wszystkim na lotnisku, infrastrukturze w strefie ekonomicznej i inwestycje w drogi.

- Jeśli zapadnie decyzja, że tarcza będzie u nas, wtedy razem z innymi samorządowcami zdecydujemy, o jakie wsparcie będziemy się ubiegać - dodaje starosta.

To czy tarcza powstanie w naszym regionie możemy się dowiedzieć już 10 marca. Wtedy właśnie premier Donald Tusk poleci do USA. Tymczasem tarcza ma też swoich przeciwników. Na 29 marca zaplanowany jest w Słupsku i Redzikowie ogólnopolski protest w sprawie budowy tego obiektu. Przyjazd na protest już zapowiedziały m. in. organizacje anarchistyczne z całej Polski oraz przeciwnicy budowy takiego obiekt. Na manifestację zostaną zaproszeni wszyscy mieszkańcy Redzikowa i Słupska, którzy nadal nie wiedzą czy wiązać z inwestycją nadzieję na rozwój regionu czy raczej spodziewać się strat z tego tytułu. Zainteresowane udziałem w manifestacji są też grupy antywojenne działające m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, Belgii, Rumunii czy Rosji.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2008-02-15
wyświetleń:2145

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 12 Gości